Problemy Cyberatona?
- Utworzono: środa, 03, październik 2012 11:12
Jeszcze niedawno 01Cyberaton S.A. działała pod nazwą Victoria Asset Operation Centre i trudniła się kompleksowymi usługami Middle Office oraz Back Office wspierającymi działalność funduszy inwestycyjnych. Teraz działa już na rynku odnawialnych i nowoczesnych źródeł energii. Czy jednak wewnątrz Spółki sprawy mają się dobrze?
Trzy filary, na których 01Cyberaton S.A. opiera nową działalność to: dystrybucja rozwiązań technicznych i projektowych (małe elektrownie wiatrowe i słoneczne), finansowanie innowacyjnych start-upów poprzez kojarzenie inwestorów oraz produkcja własna generatorów małej mocy i instalacja fermy fotowoltaicznej pod Bydgoszczą. Źródłem finansowania tego ostatniego mają być dotacje unijne i kredyty bankowe. Natomiast finansowanie dystrybucji rozwiązań technicznych używanych przez firmy z sektora „małej energetyki” odbywać się będzie ze środków własnych (uzyskanych z komercjalizacji wniesionego aportu).
Pod koniec lipca Emitent przekazał sprawozdanie z analizy finansowej i gospodarczej (jeszcze jako Victoria Asset Operation Centre, pisaliśmy o tym więcej tutaj). Jak się okazało, treść opracowania nie zadowoliła GPW i Spółka została wezwana do uzupełnienia raportu. Chodzi przede wszystkim o dodanie informacji i objaśnień, które zawierać będą głównie wskazanie przewidywanych terminów realizacji poszczególnych etapów przyjętej strategii rozwoju. Emitent ma na to 30 dni od czasu ukazania się uchwały, czyli od 27 września br.
Ostanie dwa komunikaty to raczej niezbyt pozytywne informacje. Rezygnacje złożył bowiem wiceprezes Spółki oraz członek rady nadzorczej. Czy oznacza to, że w firmie nie dzieje się najlepiej? Na taki wniosek jest z pewnością jeszcze za wcześnie. Trzeba pamiętać, że Spółka znajduje się na etapie zmiany profilu działalności. Andrzej Pereta, dotychczasowy wiceprezes zarządu to założyciel Victorii Asset Operation Centre. Studiował na Akademii Ekonomicznej w Krakowie, był również uczestnikiem wielu szkoleń, z zakresu inwestycji kapitałowych oraz z zakresu rachunkowości zarządczej. Ciekawszy wydaje się przebieg ścieżki zawodowej członka rady nadzorczej, p. Edwarda Gocała, który ukończył Uniwersytet Śląski, a nastepnie pełnił m.in. funkcję Wicedyrektora Biura Ochrony Rządu, Szefa Grupy Ochronnej V.I.P oraz trzy krotnie był szefem Ochrony Osobistej Jana Pawła II podczas wizyt w Polsce. Złożone rezygnacje mogą zatem wiązać się ze zmianą przedmiotu działalności i nie koniecznie zwiastować kłopoty. Z pewnością wyniki za trzeci kwartał, które według harmonogramu poznamy 14 listopada nie będą jeszcze w pełni odzwierciedlały tego, czy nowy pomysł okazał się pomyślny czy też nie.
W opublikowanym raporcie za drugi kwartał Emitent wykazał ponad 237,4 tys. zł straty netto po pierwszym półroczu i jest to lepszy wynik w porównaniu z tym samym okresem poprzedniego roku, kiedy odnotowany był ujemny wynik netto na poziomie 388,4 tys. zł.
Reklama AEC
Reklama NEWWEB
- Obroty
- *
- Wzrosty
- Spadki