PZ Cormay chce wprowadzić spółkę zależną na NewConnect
- Utworzono: środa, 17, październik 2012 15:21
PZ Cormay to znany producent odczynników diagnostycznych oraz dystrybutor aparatury medycznej. Firma powstała w roku 1985 jako Przedsiębiorstwo Zagraniczne CORMAY. W latach 90-tych podjęła współpracę z takimi podmiotami zagranicznymi jak Hoffman – La Roche, Becton Dickinson, Sebia, Greiner Bio-One czy J. T. Backer. W 2006 roku przedsiębiorstwo zostało przekształconę w spółkę akcyjną, która 20 sierpnia roku 2009 zadebiutowała na warszawskiej GPW. W 2011 roku grupa kapitałowa Cormay miała 90 mln zł przychodów oraz wypracowała 13,8 mln zł zysku netto.
Według najnowszych doniesień, PZ Cormay planuje wprowadzić swoją spółkę zależną Orphee na rynek NewConnect. Ma się to stać jeszcze w tym roku, przy czym już w roku 2013 Orphee miałaby przejść na rynek regulowany, tj. „duży parkiet”. Orphee to spółka ze Szwajcarii, zależna od PZ Cormay w 100 proc. Polska firma chce jednak ograniczyć się jedynie do ok. 2/3 kapitału zakładowego Orphee, odstępując 1/3 nowym inwestorom, którzy skorzystają z oferty prywatnej. Emisja ma mieć wartość kilkudziesięciu milionów złotych. Kilkanaście procent akcji ma zamiar objąć prezes obu spółek Tomasz Tuora.
Orphee to spółka z siedzibą w Genewie, produkująca specjalistyczną aparaturę przeznaczoną do badań hematologicznych. Istnieje od roku 2002.
Cel emisji to przede wszystkim akwizycja innych spółek z branży. Przejęta (jeszcze w grudniu) ma zostać duża zachodnia firma zajmująca się immunologią, rozważa się także przejęcie amerykańskiej firmy notowanej na NASDAQ. PAP podaje – za prezesem Tuorą – że wspomniana spółka z Zachodniej Europy generuje rocznie 24 mln euro przychodów i 2 mln euro zysku netto.
Grupa Cormay ma zostać – po wprowadzeniu Orphee na NewConnect – gruntownie przebudowana od strony organizacyjnej. Otóż Grupa Orphee stanie się centrum produkcyjno-dystrybucyjnym, zaś PZ Cormay zajmie się kwestiami badawczo-rozwojowymi.
Reklama AEC
Reklama NEWWEB
- Obroty
- *
- Wzrosty
- Spadki