• NCIndex
  • NCIndex30
Wykres indexu
NEWCONNECT - NAJWIĘKSZE OBROTY
WSKAŹNIKI MAKRO
SymbolWartość
Inflacja CPI16.6%
Bezrobocie5.0%
PKB1.4%
Stopa ref.5.75%
WIBOR3M5.86%
logo sponsora
GIEŁDY - ŚWIAT
INDEKSY - POLSKA
TOWARY
  • STAN RYNKU:
  • OBROTY (w tys. zł):
  • WZROSTY:
  • SPADKI:
  • BEZ ZMIAN:

Problemy z wejściem na NewConnect

Nie tak dawno na naszym portalu przekazaliśmy informację o decyzji Baltic Ceramics S.A. odnośnie złożenia wniosku o wprowadzenie jej instrumentów na NewConnect. Podjęta jednak w tej sprawie Uchwała Giełdy Papierów Wartościowych ma charakter odmowny. Co na to Spółka?

W uzasadnieniu GPW w dość obszerny sposób poinformowała o przyczynach swojej decyzji. W wyniku oceny Giełda uznała m.in., że „zakres informacji prezentowany przez Emitenta na obecnym etapie rozwoju nie pozwala na dokonanie przez inwestorów opartej na obiektywnych przesłankach oceny potencjału Emitenta co do możliwości realizacji założonej przez niego strategii rozwoju”, co wiąże się ze zbyt dużym ryzykiem inwestycyjnym. Zdaniem Zarządu GPW, przedstawiony plan działalności na obecnym etapie, budzi uzasadnione obawy co do szans rozwoju działalności i jej prowadzenia. Chodzi głównie o to, że Spółka planuje start produkcji proppantów ceramicznych, które służą do wydobycia gazu łupkowego metodą szczelinowania hydraulicznego. Emitent podał informacje, że jest w trakcie zaawansowanych rozmów z potencjalnymi kontrahentami, ale nie powołał się na żadne konkretne uzgodnienia czy umowy (co pozwoliłoby oszacować poziom zainteresowania jego produktami). Oprócz tego, jak czytamy dalej - „Baltic Ceramics S.A. nie uruchomiła dotąd działalności operacyjnej i jest na etapie prowadzenia prac badawczo-rozwojowych i przygotowań do rozpoczęcia budowy fabryki.”.

GPW zwróciła również uwagę na finansowanie inwestycji Emitenta. Skala potrzeb (oraz ich proporcji do realnie posiadanych środków) i informacje o sposobach samego finansowania uznane zostały za niewystarczające do prawidłowej oceny ryzyka. Giełda doszła bowiem do wniosku, że aktualny etap rozwoju firmy powoduje, iż plany pozyskania kapitału o znacznej wartości obarczone są „trudnym w chwili obecnej do oszacowania ryzykiem, zbyt dużym, by mogło ono być udziałem uczestników publicznego obrotu”.

Spółka nie składa jednak broni. W miniony piątek złożyła wniosek o ponowne rozpoznanie jej decyzji. W dosyć obszernym piśmie, Emitent wskazuje głównie na istotę faktu posiadania złoża iłów ogniotrwałych (podstawowego surowca, nadającego się do produkcji proppantów ceramicznych), co wedle autorów przez GPW zostało potraktowane marginalnie. Wedle Spółki posiadanie własnych i odpowiednich zasobów surowcowych ma na tyle duże znaczenie, iż „proppanty ceramiczne produkuje się tam, gdzie występują te zasoby, a nie tam gdzie się je wykorzystuje”. Dodatkowo Emitent zwraca uwagę na pominięcie faktu komercjalizacji wysokich kompetencji i posiadania dużego potencjału w zakresie badań i rozwoju całej „rodziny” proppantów (m.in. zawiązanie konsorcjum naukowo – badawczego z  naukowcami z AGH w Krakowie i Politechniki Warszawskiej).

Argumentów podanych przez firmę jest napradę wiele. Zarząd Spółki podkreśla również, iż jej główny akcjonariusz przeprowadził z powodzeniem inwestycję w LZMO S.A., a doświadczenie przy budowie tego zakładu posłużyć ma rozwojowi zakładu Emitenta. Dodatkowo według Spółki, brak konkretnych uzgodnień odnośnie poziomu zainteresowania jej produktami to głównie efekt traktowania tego typu informacji jako szczególnie wrażliwych i mających ogromne znaczenie dla uzyskania określonej przewagi konkurencyjnej.

W kwestii finansowania, kluczowe znaczenie dla realizacji inwestycji ma mieć pozyskanie „poważnego kapitału zagranicznego” głównie z USA. Potwierdzeniem tej transakcji ma być podpisanie umowy pomiędzy Spółką a amerykańskim bankiem inwestycyjnym na 8 mln dolarów w terminie pół roku od zawarcia umowy (planowanego na 12 marca br.). Co więcej, kwota związana z inwestycjami ma być rozłożona w czasie, a poniesienie nakładów (w procesie podzielonym na etapy) ma być poparte przepływami gotówkowymi generowanymi z poprzedniej fazy.

Emitent przyznaje, że nie traktuje rynku NewConnect jedynie jako źródła pozyskania kapitału, ale przede wszystkim jako szansę  na zwiększenie prestiżu.

Jacek Jarosz

Reklama AEC

Reklama NEWWEB

Raporty

Suplementy na NewConnect
Paliwa na NewConnect
Paliwa na NewConnect

W ostatnich dekadach wiele ...

Restauracje na NewConnect
Restauracje na NewConnect

Na rynku NewConnect ...

Producenci gier na NewConnect
Producenci gier na NewConnect

Piętnaście czy dwadzieścia ...

FMCG na NewConnect
FMCG na NewConnect

Czym jest sektor FMCG? Ten ...

Recykling na NewConnect
Recykling na NewConnect

Szeroko pojęty recykling to ...

Nieruchomości na NewConnect
Nieruchomości na NewConnect

Sektor „nieruchomości” na ...

Więcej

Kontakt

  • Strona należy do spółki:
    Financial Markets Center Management Sp. z o.o. Nr KRS 0000237621
  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Partnerzy

Księgarnia Maklerska.pl działa w ramach firmy Epilog. Istnieje w sieci od 1 maja 2007 roku. Zajmuje się sprzedażą książek przede wszystkim o inwestowaniu na giełdzie.