• NCIndex
  • NCIndex30
Wykres indexu
NEWCONNECT - NAJWIĘKSZE OBROTY
WSKAŹNIKI MAKRO
SymbolWartość
Inflacja CPI16.6%
Bezrobocie5.0%
PKB1.4%
Stopa ref.5.75%
WIBOR3M5.86%
logo sponsora
GIEŁDY - ŚWIAT
INDEKSY - POLSKA
TOWARY
  • STAN RYNKU:
  • OBROTY (w tys. zł):
  • WZROSTY:
  • SPADKI:
  • BEZ ZMIAN:

Scope Fluidics ze wsparciem prof. Carla Wittwera

Scope Fluidics gościła w ubiegłym tygodniu prof. Carla Wittwera, amerykańskiego profesora, który w latach 90-tych opracował pierwszy system do prowadzenia reakcji PCR (reakcja łańcuchowa polimerazy) w czasie poniżej godziny. Był to pierwszy system do oznaczania ilości materiału genetycznego. Założyciel firmy Biofire Diagnostics opracował również system do diagnostyki medycznej - FilmArray, który został przejęty w 2014 r. przez koncern Bio Merieux za 450 mln USD. Prof. Wittwer spędził w Scope Fluidics trzy dni konsultując z zespołem kwestie techniczne związane z rozwojem systemu PCR|ONE.

 

Łańcuchowa reakcja polimerazy (PCR) jest podstawą wszystkich analiz genetycznych. Została opracowana w latach 80-tych przez Karego Mullisa, jednak dopiero prof. Carl Wittwer sprawił, że metoda ta uzyskała możliwość praktycznego wykorzystania w szybkiej diagnostyce. Profesor stworzył pierwszy aparat, który pozwalał przeprowadzić reakcję PCR w czasie poniżej godziny. Następnie stworzył pierwszy system, który pozwalał na śledzenie postępu reakcji PCR w czasie i na tej podstawie oznaczanie również ilości materiału genetycznego w próbce. Aparat ten został później przejęty przez koncern Roche. Prof. Wittwer jest również pionierem systemów point-of-care, które oprócz samej analizy PCR, w sposób całkowicie automatyczny, przygotowują wcześniej próbkę tak, by można było oznaczyć obecność konkretnych genów bezpośrednio w próbce pobranej od pacjenta. Stworzony przez Wittwera system FilmArray oferuje wykrywanie wielu genów w czasie ok. godziny i został w 2014 r. przejęty, wraz z firmą BioFire Diagnostics, przez firmę BioMerieux za prawie
pół miliarda dolarów.

- Jesteśmy świadkami rewolucji w diagnostyce medycznej. Diagnostyka point-of-care (przyłóżkowa) rośnie w tempie 10 proc. rok do roku, a diagnostyka chorób zakaźnych to największy segment diagnostyki w ogóle. Prof. Carl Wittwer jest dla tego rynku tym kim Steve Woźniak dla rynku komputerów. Prof. Wittwer od dzieciństwa zajmował się elektroniką, jest lekarzem i biochemikiem, w garażu z kolegami tworzył pierwszy wygodny i szybki system do prowadzenia reakcji PCR. Wprowadził szereg kluczowych rozwiązań technicznych w tym obszarze. Jego zainteresowanie powstającym w grupie Scope Fluidics systemem PCR|ONE, jest dla nas potwierdzeniem jego wartości dla rynku ochrony zdrowia – komentuje prof. Piotr Garstecki, współzałożyciel, istotny akcjonariusz i Prezes Zarządu Scope Fluidics.

System PCR|ONE jako pierwszy na świecie wprowadzi na rynek panele point-of-care oferujące reakcję PCR w kilka minut, z całkowitym czasem oznaczenia do 20 genów, nawet poniżej kwadransa.

- PCR|ONE to unikalne rozwiązanie znajdujące zastosowanie w monitorowaniu zakażeń szpitalnych. To bardzo szybka technologia realizująca ekstremalna reakcję PCR, amplifikację w czasie rzeczywistym i analizę topnienia w celu wykrycia niebezpiecznych szczepów bakterii znacznie szybciej niż jakakolwiek inna dostępna technologia. Jej ogromną zaletą jest również bardzo niski koszt przeprowadzenia badania – tłumaczy prof. Carl Wittwer.

Prof. Wittwer przez trzy dni konsultował przebieg rozwoju systemu PCR|ONE i jego wprowadzenie na rynek ochrony zdrowia. Dzielił się swoją wiedzą i komentarzami, zarówno w aspektach technicznych, rynkowych jak i organizacji zespołu.

- System diagnostycznych PCR|ONE tworzony przez Scope Fluidics ogniskuje się na najważniejszych, globalnych, zagrożeniach systemu ochrony zdrowia – dwóch bardzo dobrze zidentyfikowanych patogenach powodujących zakażenia szpitalne. Jestem pod wrażeniem dynamiki Scope Fluidics i zespołu, który zamierza wprowadzić efektywny kosztowo system diagnostyki molekularnej służący ograniczeniu zakażeń szpitalnych – skomentował prof. Carl Wittwer.

Prof. Wittwer jest również pracownikiem naukowym. Do dzisiaj prowadzi badania na Uniwersytecie Utah. Jako pierwszy na świecie zademonstrował, że reakcję PCR można przeprowadzić w rekordowo krótkim czasie – nawet pojedynczych minut. Jego publikacje naukowe były jedną z ważniejszych inspiracji przy tworzeniu systemu PCR|ONE.

- To dla mnie ogromne przeżycie demonstrować Prof. Wittwerowi działanie systemu PCR|ONE i widzieć jego zainteresowanie naszymi rozwiązaniami technicznymi. Pamiętam jak kilka lat temu jego publikacje o ‘minutowym’ PCR inspirowały nas do tworzenia tych rozwiązań – mówi dr Kamil Gewartowski, kierownik projektu PCR|ONE w Curiosity Diagnostics.
Prof. Wittwer jest jednym z najważniejszych autorytetów w obszarze technologii diagnostyki molekularnej, nadal aktywnie prowadzi badania, wykłada i komentuje rozwój technologii w tym obszarze.

- Na świecie jest kilku naukowców, którzy tak dobrze znają technologię PCR. To osoba, która w tym obszarze nie pozostawia żadnych pytań bez odpowiedzi. Wsparcie prof. Wittwer’a jest dla nas ogromnym wyróżnieniem i z pewnością będzie ułatwiało wprowadzanie systemu PCR|ONE na rynek – mówi prof. Piotr Garstecki, prezes zarządu Scope Fluidics.
System PCR|ONE przeprowadza w pełni automatyczną analizę materiału genetycznego patogenów bakteryjnych i wirusowych. Produkt jest bezkonkurencyjny pod kątem szybkości i kompleksowości analiz – może rozpoznać do kilkudziesięciu patogenów w ciągu kilkunastu minut od pobrania próbki. To czas pozwalający na zastosowanie urządzenia w formacie point-of-care, a więc bezpośrednio na izbie przyjęć. Pozwoli to szpitalom zdecydowanie ograniczyć typowe zakażenia szpitalne i obniżyć tym samym koszty leczenia pacjentów.

System PCR|ONE ma zostać dopuszczony do komercyjnego obrotu w I połowie 2020 r. Jednocześnie w tym samym czasie ma być zakończona unijna certyfikacja urządzenia. W pozyskaniu nabywcy systemu Scope Fluidics wspiera amerykański doradca Clarifield International. Komercjalizacja projektu będzie polegała na sprzedaży całej spółki wraz z kompletnym pakietem własności intelektualnej, rozwoju produktu i rejestracji urządzenia. Scope Fluidics – zgodnie z zapisami z statucie firmy – co najmniej połowę zysku wygenerowanego ze sprzedaży projektu wypłaci akcjonariuszom w formie dywidendy.

System PCR|ONE plasuje się na dynamicznie rosnącym rynku diagnostyki molekularnej. Według Markets and Markets globalna wartość tego rynku w roku 2021 wyniesie 10,1 mld dol., co przy obecnej wartości 6,5 mld dol. oznacza średnioroczne tempo wzrostu na poziomie ponad 9 proc.

 

Redakcja

Reklama AEC

Reklama NEWWEB

Raporty

Suplementy na NewConnect
Paliwa na NewConnect
Paliwa na NewConnect

W ostatnich dekadach wiele ...

Restauracje na NewConnect
Restauracje na NewConnect

Na rynku NewConnect ...

Producenci gier na NewConnect
Producenci gier na NewConnect

Piętnaście czy dwadzieścia ...

FMCG na NewConnect
FMCG na NewConnect

Czym jest sektor FMCG? Ten ...

Recykling na NewConnect
Recykling na NewConnect

Szeroko pojęty recykling to ...

Nieruchomości na NewConnect
Nieruchomości na NewConnect

Sektor „nieruchomości” na ...

Więcej

Kontakt

  • Strona należy do spółki:
    Financial Markets Center Management Sp. z o.o. Nr KRS 0000237621
  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Partnerzy

Księgarnia Maklerska.pl działa w ramach firmy Epilog. Istnieje w sieci od 1 maja 2007 roku. Zajmuje się sprzedażą książek przede wszystkim o inwestowaniu na giełdzie.