• NCIndex
  • NCIndex30
Wykres indexu
NEWCONNECT - NAJWIĘKSZE OBROTY
WSKAŹNIKI MAKRO
SymbolWartość
Inflacja CPI16.6%
Bezrobocie5.0%
PKB1.4%
Stopa ref.5.75%
WIBOR3M5.86%
logo sponsora
GIEŁDY - ŚWIAT
INDEKSY - POLSKA
TOWARY
  • STAN RYNKU:
  • OBROTY (w tys. zł):
  • WZROSTY:
  • SPADKI:
  • BEZ ZMIAN:

W jakie spółki warto inwestować?

12 lipca 2012 r. liczba spółek notowanych na NewConnect sięgnęła 400, w pięć dni później zadebiutował 55 tegoroczny uczestnik alternatywnego rynku. „Mały parkiet” powstał z myślą o start-upach działających w sektorze tzw. nowych technologii, takich jak IT, media elektroniczne, biotechnologia czy energia alternatywna.. Jednak obecnie wśród emitentów znaleźć możemy przedstawicieli niemal każdej branży – od budownictwa, poprzez motoryzację i producentów bielizny, na salonach piękności kończąc. Zatem w jakie spółki warto inwestować?

Nie ma jednej reguły określającej, w którą gałąź rynku warto inwestować, ale z pewnością istotna jest panująca w danej chwili sytuacja gospodarcza. Inwestorzy dużo mniej przychylnie angażują się w spółki, które działają na „kryzysowym terytorium”, jak np. obecnie branża budowlana. Ich dużo większym zainteresowaniem cieszą  się sektory  dynamicznie rozwijające się – np. Internet czy IT.

Nie mniej popularne są tzw. spółki „defensywne”, które mogą być tradycyjną giełdową receptą na niepewne czasy. W trudnym ekonomicznie okresie stają się one przystanią dla inwestorów szukających niewielkiego, aczkolwiek pewniejszego zysku. Z reguły dotyczy to przedsiębiorstw  działających na polu energetycznym czy telekomunikacyjnym.

Istotniejsza nawet od branży jest transparentność emitenta, ta bowiem daje poczucie bezpieczeństwa. Inwestorzy chętniej nabywają papiery wartościowe firm, które cieszą się „dobrą reputacją”. Unikają zaś tych spółek, które postrzegane są jako „kombinujące”, co oznacza, że z ich informacji i raportów ciężko wywnioskować jednoznacznie, jaka jest ich obecna sytuacja i jakie plany na przyszłość.  

W tym miejscu warto także zwrócić uwagę na przedstawione przez zarząd prognozy i założone cele. Powinny one być realne i możliwe do osiągnięcia w wyznaczonym czasie. Jeśli natomiast spółka zbyt często dokonuje ich korekt, możemy przypuszczać, że zawyżone i ostatecznie nierealne wyniki miały na celu jedynie podniesienie atrakcyjności firmy w oczach potencjalnych akcjonariuszy.

Dlatego też dobrze jest obserwować wyniki finansowe interesujących nas emitentów. Przedsiębiorstwa działające aktywnie, , robiące progres finansowy i zwiększające swój udział w rynku, z dużym prawdopodobieństwem będą zyskowne. Ważne są jednak rzeczywiste poczynania, nie zaś puste deklaracje i plany.

Tym, co często motywuje decyzje inwestorów indywidualnych, jest perspektywa dywidendy. Spółki, które regularnie dzielą się swoim zyskiem z akcjonariuszami, takie jak np. Danks S.A., mogą być znacznie bardziej kuszące. Oczywiście dywidendę trzeba mieć z czego wypłacić, więc z pewnością nie powinien być to jedyny czynnik  wpływający na nasze decyzje inwestycyjne.

Inwestorzy zdecydowanie chętniej kupują akcje płynnych spółek. Powodem znów jest bezpieczeństwo. W przypadku takiego emitenta dużo łatwiej jest spieniężyć jego papiery wartościowe po osiągnięciu satysfakcjonującego zysku bądź też wyjść z inwestycji, gdy zaczną się kłopoty. W spółki o wysokiej płynności częściej angażują się inwestorzy instytucjonalni, którzy z kolei bywają wabikiem na indywidualnych. Ci pierwsi z reguły zainteresowani są długoterminowymi lokatami kapitału, a więc wybierają perspektywiczne firmy, które w ich oczach są warte inwestycji. To z kolei jest dla inwestorów indywidualnych sygnałem, że spółka może okazać się ciekawa.W tym miejscu dochodzimy do motywacji przyszłego akcjonariusza, bowiem to od jego celów, a także planów i oczekiwań inwestycyjnych, w dużej mierze uzależniony jest wybór spółki. Czy interesuje go szybki i duży zysk czy też spokojniejszy, ale przy tym mniejszy? Jakie ryzyko jest w stanie podjąć? Na jak długi okres czasu planuje ulokować kapitał? A może zyskowność spółki jest mniej ważna niż regularne wypłacanie dywidendy?

Podsumowując, inwestowanie na rynku giełdowym obarczone jest sporym ryzykiem… ale i perspektywą dużego zysku!

Jacek Jarosz

Reklama AEC

Reklama NEWWEB

Raporty

Suplementy na NewConnect
Paliwa na NewConnect
Paliwa na NewConnect

W ostatnich dekadach wiele ...

Restauracje na NewConnect
Restauracje na NewConnect

Na rynku NewConnect ...

Producenci gier na NewConnect
Producenci gier na NewConnect

Piętnaście czy dwadzieścia ...

FMCG na NewConnect
FMCG na NewConnect

Czym jest sektor FMCG? Ten ...

Recykling na NewConnect
Recykling na NewConnect

Szeroko pojęty recykling to ...

Nieruchomości na NewConnect
Nieruchomości na NewConnect

Sektor „nieruchomości” na ...

Więcej

Kontakt

  • Strona należy do spółki:
    Financial Markets Center Management Sp. z o.o. Nr KRS 0000237621
  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Partnerzy

Księgarnia Maklerska.pl działa w ramach firmy Epilog. Istnieje w sieci od 1 maja 2007 roku. Zajmuje się sprzedażą książek przede wszystkim o inwestowaniu na giełdzie.