• NCIndex
  • NCIndex30
Wykres indexu
NEWCONNECT - NAJWIĘKSZE OBROTY
WSKAŹNIKI MAKRO
SymbolWartość
Inflacja CPI16.6%
Bezrobocie5.0%
PKB1.4%
Stopa ref.5.75%
WIBOR3M5.86%
logo sponsora
GIEŁDY - ŚWIAT
INDEKSY - POLSKA
TOWARY
  • STAN RYNKU:
  • OBROTY (w tys. zł):
  • WZROSTY:
  • SPADKI:
  • BEZ ZMIAN:

Więcej ofert publicznych na NewConnect?

Rynek NewConnect liczy już 219 spółek, ale do końca 2010 roku zaledwie 8 podmiotów zdecydowało się na przeprowadzenie oferty publicznej.

Początek 2011 roku okazał się być pod tym względem wyjątkowy – w alternatywnym systemie obrotu po zakończeniu emisji publicznej zadebiutowały trzy spółki: TMS Brokers, Hortico oraz NWAI Dom Maklerski. Aktualnie trwa oferta publiczna kolejnej firmy – brytyjskiej AerFinance Plc. Czy oznacza to, że liczba podobnych ofert na NewConnect może wzrosnąć?

Znacząca większość spółek, które decydują się na debiut na rynku alternatywnym wybiera ofertę prywatną, czyli zakup swoich walorów oferuje maksymalnie 99 inwestorom. Niewątpliwie private placement niesie ze sobą wiele korzyści – zamiast prospektu emisyjnego lub memorandum informacyjnego wystarczy dokument informacyjny zatwierdzony przez Autoryzowanego Doradcę, mniej jest również wymogów formalnych dotyczących np. sprawozdań finansowych. Spółki wskazują również na fakt, że przeprowadzenie procesu private placement trwa krócej i jest znacznie tańsze.

Oferta prywatna nie jest jednak wolna od wad. Ograniczenie liczby inwestorów, do których trafia dokument informacyjny, może znacznie utrudnić uplasowanie emisji. Spółka TMS Brokers zapewne miałaby trudności ze sprzedażą akcji o wartości 85 mln zł, gdyby zamiast oferty publicznej zdecydowała się na private placement. Ponadto spółki często zmuszone są zastosować wyższe dyskonto dla ceny emisyjnej, aby znaleźć chętnych na swoje akcje. Przeprowadzenie private placement obniża również atrakcyjność oferty dla inwestorów, ponieważ istnieje ryzyko małego popytu na akcje po debiucie, co w rzeczywistości oznacza, że inwestor może mieć istotne problemy z wyjściem z inwestycji, a w efekcie zamiast zyskać, może stracić.

Przeprowadzenie oferty publicznej, mimo, że wymaga większych nakładów finansowych i charakteryzuje się koniecznością spełnienia podobnych wymogów jak w przypadku debiutu na rynku podstawowym GPW ma także wiele zalet.

Emisja publiczna umożliwia skierowanie oferty do nieograniczonego grona inwestorów, co zwiększa możliwość pozyskania kapitału. Poszerzenie grona adrestatów oferty, poprzez potencjalnie większy popyt sprzyja uzyskaniu wyższej wyceny spółki
- mówi Łukasz Feldman, wiceprezes zarządu Prometeia Capital, specjalizującej się w pozyskiwaniu kapitału dla MSP. Konieczność przeprowadzenia procedury przed Komisją Nadzoru Finansowego z jednej strony wydłuża proces przygotowań do debiutu, z drugiej jednak zwiększa transparentność spółki i zaufanie, jakim cieszy się wśród inwestorów, a to z kolei dodatkowo zwiększa płynność walorów - dodaje.

Podobne zdanie prezentują przedstawiciele brytyjskiej AerFinance Plc, która zapisy na akcje rozpoczyna 4 kwietnia 2011.

Zdecydowaliśmy się na przeprowadzenie oferty publicznej, ponieważ zależało nam na dotarciu do szerokiego grona odbiorców. Rozproszenie akcjonariatu pozytywnie wpłynie na płynność akcji spółki na debiucie. W przypadku rynku NewConnect, gdzie obroty na walorach spółek wciąż bywają niewielkie, jest to bardzo ważne – mówi Kolja Leo, prezes AerFinance Plc. – W przypadku naszej spółki oferta przebiegnie bardzo szybko, ponieważ prospekt emisyjny został zatwierdzony przez brytyjski nadzór finansowy i paszportowany do Polski. Zależało nam na tym, aby inwestorzy, jak najszybciej mogli zrealizować zyski z inwestycji, dlatego debiut na NewConnect planujemy jeszcze w kwietniu
– mówi Leo.

Holding AerFinance, który inwestuje w perspektywiczne spółki z branży lotniczej, a środki z emisji zamierza przeznaczyć na zakup samolotów z zajęć komorniczych i bankowych (poniżej ceny rynkowej), a następnie ich leasing lub sprzedaż, wskazuje również na wymiar edukacyjny oferty.

W tej chwili na warszawskiej giełdzie notowane są zaledwie dwa podmioty z sektora lotniczego – oba od niedawna. Z tego względu tak ważne jest dla nas uświadomienie inwestorom, jak perspektywiczna i zyskowna jest ta branża
– mówi Kolja Leo.

Z pewnością popularność oferty prywatnej na rynku alternatywnym będzie się w najbliższym czasie utrzymywać, w związku z niższymi kosztami oraz prostszymi procedurami jej przeprowadzenia. Jednak wraz ze wzrostem zaufania inwestorów, także instytucjonalnych do samego rynku NewConnect, więcej spółek może zdecydować się na emisję publiczną.

 

Marta Ruszkowska

Jacek Jarosz

Reklama AEC

Reklama NEWWEB

Raporty

Suplementy na NewConnect
Paliwa na NewConnect
Paliwa na NewConnect

W ostatnich dekadach wiele ...

Restauracje na NewConnect
Restauracje na NewConnect

Na rynku NewConnect ...

Producenci gier na NewConnect
Producenci gier na NewConnect

Piętnaście czy dwadzieścia ...

FMCG na NewConnect
FMCG na NewConnect

Czym jest sektor FMCG? Ten ...

Recykling na NewConnect
Recykling na NewConnect

Szeroko pojęty recykling to ...

Nieruchomości na NewConnect
Nieruchomości na NewConnect

Sektor „nieruchomości” na ...

Więcej

Kontakt

  • Strona należy do spółki:
    Financial Markets Center Management Sp. z o.o. Nr KRS 0000237621
  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Partnerzy

Księgarnia Maklerska.pl działa w ramach firmy Epilog. Istnieje w sieci od 1 maja 2007 roku. Zajmuje się sprzedażą książek przede wszystkim o inwestowaniu na giełdzie.