GPW a NewConnect – duże pieniądze kontra duże nadzieje
- Utworzono: poniedziałek, 13, luty 2012 12:02
Które z możliwych miejsc inwestycji wolnych środków jest bardziej korzystny, główny parkiet GPW czy Alternatywny System Obrotu NewConnect? A jeśli stoi się z drugiej strony barykady, to lepiej wprowadzić swoją spółkę na mały czy duży parkiet? W obydwu przypadkach główny cel i założenie jest to samo: pozyskać kapitał na dalszy rozwój, ale na tym podobieństwa się kończą
GPW
Na debiut na Giełdzie Papierów Wartościowych mają szansę wyłącznie spółki, które już odniosły sukces. Są dużymi firmami działającymi w swojej branży od wielu lat, posiadają duże doświadczenie, a ich marka jest rozpoznawalna. Wszystkie z nich powinny spełniać takie kryteria jak:
- dojrzałość, ich pozycja na rynku jest ugruntowana, pewna, a prawdopodobieństwo bankructwa spółki jest znikome;
- ich roczna kapitalizacja wynosi przynajmniej 5 mln euro rocznie;
- są nastawione bardziej na oferty publicznie niż prywatne;
- są w stanie obracać dużymi ilościami gotówki, a wartość ich kapitałów wynosi przynajmniej kilkanaście milionów złotych;
- są zdecydowane na dłuższe pozostanie na giełdzie, umożliwiając tym samym inwestorom możliwość długookresowych inwestycji.
Nie ma wątpliwości dla kogo przeznaczony jest główny parkiet a dla kogo pozostać on musi jeszcze w strefie dalekosiężnych planów lub nawet marzeń. Możliwość pozyskania większego kapitału drogą inną niż kredyt bankowy była długo nie osiągalna dla młodych spółek, które brak doświadczenia i dużych pieniędzy nadrabiają innowacyjnością, kreatywnością i dużym potencjałem. Do takich właśnie firm skierowany jest rynek alternatywny.
NewConnect
W kwietniu 2007 roku powołano rynek alternatywny, skierowany do mniej doświadczonych i zamożnych graczy. Notowane na nim spółki:
- powstały stosunkowo niedawno;
- działają głównie w branżach nowych technologii;
- posiadają niewielkie środki, ich kapitał wynosi od kilkuset do kilkunastu milionów złotych;
- emisję akcji przeprowadzają głównie w formie oferty prywatnej, kierując ofertę do wybranych inwestorów;
- posiadają duży potencjał i dają nadzieję na wysokie zyski.
Inną cechą charakterystyczną dla NewConnect jest możliwość wyrobienia sobie marki w stosunkowo krótkim czasie. Sam fakt, że spółka jest notowana na alternatywnym rynku jest dla niej nobilitacją i naturalnym przystankiem w drodze na główny parkiet GPW.
Koszty
Mówiąc o różnicach pomiędzy głównym a alternatywnym parkietem, nie można nie wspomnieć o kosztach ponoszonych na drodze do debiutu i tych ponoszonych po nim.
Oczywiście rynek NewConnect jest mniej kosztochłonną opcją. Sam fakt braku obowiązku przedstawienia prospektu lub memorandum jest istotny. W ich miejsce wystarczy dokument informacyjny, znacznie tańszy w sporządzeniu. Z reguły jest tak, że im większy pozyskany kapitał, tym większe koszty tej operacji, ponieważ opłaty dla Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych wyrażone są w procentowej wartości dokonanej emisji, tzw. opłata success fee. Poza tym, koszty stałe ponoszone z tytułu min. wprowadzenia lub notowania papierów wartościowych są niższe na alternatywnym rynku.
Dla inwestora działalność na rynku regulowany jest okazją do ponadprzeciętnych zysków, nie osiągalnych na głównym parkiecie. Wiąże się to jednak z ryzykiem, ponieważ alternatywny system jest rynkiem mniej stabilnym, a hossa przechodzi w bessę znaczniej częściej. Inwestujący powinien być świadomy szans i zagrożeń swoich inwestycji, wiedzieć jakie są jego oczekiwania i jakie ma szanse na ich realizacje. NewConnect jest w pierwszej kolejności rynkiem dużych nadziei, potem dużych pieniędzy.