Jak zostać certyfikowanym doradcą – czyli wszystko o egzaminie
- Utworzono: środa, 08, luty 2012 08:54
Dnia 31 sierpnia 2011 r., uchwałą numer 1133/2011 Zarząd Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. określił szczegółowe zasady egzaminu uprawniającego do otrzymania Certyfikatu Doradcy w Alternatywnym Systemie Obrotu. Po co? Dla kogo? Kiedy i Jak? – tutaj dowiesz się wszystkiego.
Egzamin dla każdego
Zgadza się, do egzaminu może podejść praktycznie każdy, niezależnie czy jest już pracownikiem w firmie Autoryzowanego Doradcy czy dopiero zastanawia się nad pracą w tej branży. Nie jest wymagane także ukończenie studiów ekonomicznych czy finansowych, w ogóle nie ma wymogu udokumentowania posiadania jakiegokolwiek wykształcenia. Podejść do egzaminu może każdy, kto spełni wymagania GPW w Warszawie.
Niewielkie wymogi
Warunkiem koniecznym, aby starać się o uzyskanie Certyfikatu Doradcy jest dokonanie opłaty w wysokości 500 złotych na podany numer rachunku bankowego oraz wysłanie, minimum na 21 dni wcześniej, wypełnionego wniosku o dopuszczenie do egzaminu. W dzień egzaminu należy stawić się w wyznaczonym czasie i miejscu - wszystkie egzaminy przeprowadzone do tej pory miały miejsce w Kompleksie biurowo-usługowym Centrum Giełdowe przy ulicy Książęcej 4 w Warszawie na Sali NewConnect. Tam należy potwierdzić swoją tożsamość odpowiednim dokumentem i okazać potwierdzenie dokonanej wcześniej wpłaty.
Co trzeba wiedzieć, żeby zdać
O ile samo podejście do egzaminu nie nastręcza zbyt wielu problemów, o tyle zdać go jest zdecydowanie trudniej. Załącznik numer dwa do wspomnianej na wstępie uchwały szczegółowo określa obowiązujący na egzaminie zakres materiału. Dzieli się on na dwie podstawowe grupy:
1. Regulaminy
Obowiązuje „szczegółowa znajomość” Regulaminu Alternatywnego Systemu Obrotu wraz z załącznikami do tego regulaminu. Tych załączników jest w sumie siedem i określają one szczegółowe zasady, które powinien znać Autoryzowany Doradca aby mógł odpowiednio pełnić swoje obowiązki. Zawarta jest w nich między innymi wiedza na temat zasad sporządzania dokumentów informacyjnych, techniczny opis przebiegu notowań na NewConnect oraz zakres obowiązków informacyjnych spółek.
Należy także dobrze zapoznać się z zasadami działania Catalyst, dobrymi praktykami zarówno spółek notowanych jak i Autoryzowanych Doradców, zasadami przekazywania informacji oraz kosztami funkcjonowania na NewConnect.
2. Ustawy
Natomiast do „ogólnej znajomości” wymagane są wybrane zagadnienia z tych oto aktów prawnych:
- Kodeks Spółek Handlowych; - Ustawa o ofercie publicznej;
- Ustawa o obrocie instrumentami finansowymi - Ustawa o obligacjach
- Ustawa prawo upadłościowe i naprawcze - Ustawa o rachunkowości
- Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych i prawnych
- Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 25 września 2009r.
Niełatwa forma egzaminu
Egzamin składa się z 45 pytań testowych w których możliwa jest więcej niż jedna prawidłowa odpowiedź. Aby uzyskać pozytywny wynik, należy poprawnie odpowiedzieć na przynajmniej 35 pytań. Zdobycie jednego punktu oznacza zaznaczenie wszystkich prawidłowych odpowiedzi w danym pytaniu. Egzamin trwa 75 minut.
Inne istotne informacje
Po dniu egzaminu, zdający czeka do 5 dni roboczych na ogłoszenie wyników, które przesyłane są za pośrednictwem poczty elektronicznej. Przez trzy kolejne dni, do wglądu, są udostępnione rozwiązane testy i można obejrzeć własny, już poprawiony. Możliwe jest także odwołanie się od decyzji komisji w ciągu 3 dni od dnia otrzymania wyniku.
Największy boom na egzaminy, który miał miejsce w okresie październik - grudzień już minął. Wszyscy Autoryzowani Doradcy podlegają już od początku roku nowemu obowiązkowi zatrudniania przynajmniej dwóch osób z certyfikatem, więc największe zapotrzebowanie minęło. W końcówce roku 2011 przeprowadzono 8 egzaminów, a na cały 2012 rok zaplanowano ich 7. Nie oznacza to jednak, że nie warto już myśleć o uzyskaniu Certyfikatu. Wielu potencjalnych pracodawców do tej pory uzupełniło swoje kadry o minimalną wymaganą ilość osób z certyfikatem, a przepływ pracowników ma miejsce jak w każdej branży.
Gracjan Jankowski