NewConnect dla ambitnych
- Utworzono: środa, 01, luty 2012 09:02
Jak wiadomo, NewConnect to rynek stworzony z myślą o młodych, dynamicznych i innowacyjnych spółkach, działających w sektorze nowych technologii, takich jak na przykład sektor IT czy biotechnologii. Debiut firmy na rynku regulowanym jest dla niej dużą szansą i możliwością uzyskania kapitału niezbędnego do rozwoju i realizacji ambitnych planów wzrostu.
Oznacza także duże zmiany w organizacji, prowadzenie odpowiedniej polityki informacyjnej oraz zmianę formy organizacyjno-prawnej na spółkę akcyjną. Oznacza zatem także spore wyzwania.
NewConnect ma status rynku zorganizowanego, lecz prowadzony jest przez GPW jako alternatywny systemu obrotu. Z definicji ma on być zalążkiem kariery giełdowej i stanowić przystanek w drodze spółki na główny parkiet GPW. Średnio, takiego przejścia dokonują 3 spółki rocznie. Wartość ta będzie z pewnością z czasem wzrastać. Naturalną koleją rzeczy jest, że firmy, wykorzystując pozyskany w drodze emisji swoich akcji kapitał, wdrażają w życie zaplanowany wcześniej plan zagospodarowania tych środków, zwiększają swoje obroty, a z czasem stają się odpowiednimi kandydatami na podmioty notowane na rynku regulowanym.
Dobrym przykładem na to, jak wejście na rynek NewConnect pomaga firmie w jej rozwoju może być chociaż by spółka Super Premiu Cars S.A. (SPC), dla której autoryzowanym doradcą do tej pory jest firma FMC Management. Spółka ta zadebiutowała na rynku NewConnect 12 maja 2011 roku, jednak popyt na jej akcje był tak znaczny, że pierwsze notowanie mogło mieć miejsce dopiero dnia następnego. W tej chwili jest to jedyna firma notowana na NewConnect, działająca w sektorze dóbr luksusowych. Dzięki emisji akcji w trybie oferty prywatnej, spółka pozyskała 1 900 000 złotych, które zostały przeznaczone na cele strategiczne i w znaczący sposób przyczyniły się do sukcesów biznesowych, jakie emitent odnosi do tej pory.
Z roku na rok rynek NewConnect wyraźnie się rozwija. W porównaniu z rokiem 2010, w 2011 roku swój debiut odnotowało dwukrotnie więcej spółek, dokładnie 172. Taki szeroki wachlarz wyboru emitentów działających w różnych branżach jest ważny z punktu widzenia potencjalnych inwestorów. Zapewnia możliwość odpowiedniego rozłożenia zainwestowanego kapitału i zdywersyfikowanie ryzyka.
Mały parkiet od podstaw został zbudowany i jest systematycznie rozwijany przez spółkę GPW w Warszawie S.A. Od 2007 roku wdraża ona w życie swoją wizję alternatywnego rynku, który ma służyć dobru wszystkim zainteresowanym: emitentom, inwestorom, oraz samej spółce GPW. Dołączenie do grona członków rynku NewConnect powinno być obiektem rozważań każdej młodej spółki, która stawia przed sobą ambitne cele i nie boi się nowych wyzwań. W końcu to do odważnych świat należy
Gracjan Jankowski
FMC Management