Beskidzkie Biuro Consultingowe - nie tylko na Śląsku
- Utworzono: piątek, 29, czerwiec 2018 22:40
Beskidzkie Biuro Consultingowe S.A. istnieje od roku 2000. Głównym inwestorem, posiadającym blisko połowę akcji tej firmy, jest ABS Investment S.A. Profil działalności BBC to różnego rodzaju doradztwo w zakresie finansów i zarządzania. Oferta obejmuje m.in. takie zagadnienia jak inwestycje kapitałowe, wyceny spółek czy pomoc przy doborze korzystnych kredytów i pożyczek oraz pozyskiwaniu dotacji z UE.
Poniżej przedstawiamy wywiad z Michałem Damkiem, prezesem zarządu BBC S.A.
Akcjami BBC handluje się na NewConnect od listopada 2012 roku. Jak z perspektywy czasu oceniacie Państwo decyzję o debiucie oraz sam rynek?
Michał Damek, Prezes Zarządu Spółki Beskidzkie Biuro Consultingowe S.A.: Ocena decyzji o debiucie na rynku NewConnect nie jest jednoznaczna. Przed debiutem pozyskaliśmy środki z emisji, a po debiucie zrobiliśmy jeszcze jedną emisję prywatną. Środki z emisji pozwoliły na realizację celów strategicznych związanych z usługami doradczymi oraz na wzmocnienie portfela inwestycyjnego - i co za tym idzie zdywersyfikowanie prowadzonej działalności oraz ograniczenie ryzyka biznesowego. Ostatnia emisja, z której pozyskaliśmy istotne środki, przeprowadzona była przed pięcioma laty i od tego czasu rynek NewConenct wydaje się być na równi pochyłej. Kilka niekorzystnych zjawisk wystąpiło naraz. Chodzi m.in. o spadek zaufania inwestorów do tego rynku, co naturalnie przełożyło się na redukcję płynności i spadek wartości indeksu NCIndex oraz znaczący wzrost kosztów związanych z obecnością na tym rynku. Z tego powodu decyzję o debiucie na rynku NewConnect z perspektywy czasu można ocenić co najwyżej na dostateczny.
Historia BBC jest jednak znacznie dłuższa niż te sześć lat. Działacie Państwo od roku 2000. Jak przez ten czas zmieniła się branża - i jak wzrosła skala działalności spółki?
Byliśmy jedną z pierwszych firm doradczych w regionie, która miała profesjonalny zespół i szeroką gamę produktów. Spowodowało to dynamiczny przyrost liczby obsługiwanych klientów. W krótkim okresie czasu staliśmy się regionalnym liderem w zakresie usług doradczych, szczególnie w obszarze pozyskiwania środków pomocowych z UE. Skala działalności zwiększała się skokowo i po kilku latach generowaliśmy przychody powyżej 2 mln PLN przy rentowności 30-35%. Przez ostatnich 18 lat rynek usług doradczych przechodził kilkakrotnie przeobrażenie. Najpierw dominowały proste usługi pośrednictwa, potem pisanie wniosków o dotacje i ich rozliczanie, a od kilku lat na rynku funkcjonują te firmy, które świadczą usługi specjalistyczne.
Czy nazwa "Beskidzkie Biuro..." ma sens jedynie symboliczny, czy też oznacza, że spółka koncentruje swą działalność na południu Polski?
Zawsze najwięcej klientów mieliśmy na Śląsku i w Małopolsce. Jednak świadczymy usługi na terenie całego kraju - nie ma takiego województwa, w którym nie zaznaczylibyśmy naszej obecności. Zdarzały nam się również zlecenia z zagranicy.
Z najnowszego raportu rocznego wynika, że rok 2017 był pod wieloma względami lepszy od 2016: przychody wzrosły o 36 proc., w miejsce straty na sprzedaży pojawił się zysk, a strata operacyjna była minimalna. Z drugiej strony, zysk netto się obniżył. Prosimy o krótkie podsumowanie tych wyników.
Wyższe przychody to efekt poszerzenia działalności i jej dywersyfikacji, a niższy wynik to efekt zawiązania rezerw na należności trudno ściągalne i niektóre pozycje inwestycyjne. Gdyby nie te zabiegi, to wynik byłby porównywalny z tym uzyskanym w roku poprzednim. Na tle sektora BBC wyróżnia się dobrym standingiem finansowym. Trzeba też zaznaczyć, że wiele firm z branży zniknęło z rynku i to bezpowrotnie.
Z drugiej strony, I kwartał 2018 był raczej słaby: Państwa firma zanotowała np. 1,57 mln zł straty netto i ujemne przepływy operacyjne. W jakiej mierze to skutek dekoniunktury i czynników zewnętrznych, a w jakiej - efekt zjawisk wewnętrznych, nad którymi zarząd może popracować?
Tak. Był to jeden z najsłabszych kwartałów w historii BBC. Jest to efekt bardzo słabej koniunktury na rynku małych i średnich spółek na GPW. Mimo, że transakcyjnie uzyskaliśmy korzystny wynik, to przeszacowanie aktywów spowodowało sporą stratę.
Czy wiadomo już w jaki sposób zostanie zrealizowane połączenie z ABS Investment? Do czego ograniczy swą działalność BBC S.A. po przeniesieniu usług doradztwa do osobnego podmiotu? Czy zakłada się wprowadzenie tej spółki zależnej na parkiet NC?
Pracujemy obecnie nad różnymi koncepcjami połączenia. Preferowane będzie rozwiązanie najkorzystniejsze dla akcjonariuszy i niosące za sobą najniższe koszty. Przeniesienie działalności doradczej do osobnej spółki już nastąpiło. BBC SA ma w niej 100%. Pozostał portfel inwestycyjny. Teraz działalność jest bardziej przejrzysta i transparentna, a koszty są przypisane precyzyjnie do poszczególnych działalności.
Reklama AEC
Reklama NEWWEB
- Obroty
- *
- Wzrosty
- Spadki