• NCIndex
  • NCIndex30
Wykres indexu
NEWCONNECT - NAJWIĘKSZE OBROTY
WSKAŹNIKI MAKRO
SymbolWartość
Inflacja CPI16.6%
Bezrobocie5.0%
PKB1.4%
Stopa ref.5.75%
WIBOR3M5.86%
logo sponsora
GIEŁDY - ŚWIAT
INDEKSY - POLSKA
TOWARY
  • STAN RYNKU:
  • OBROTY (w tys. zł):
  • WZROSTY:
  • SPADKI:
  • BEZ ZMIAN:

Creative Forge Games S.A.: Ukazał się raport za rok 2018   Pik S.A.: Powołano nowego prezesa zarządu   SoftBlue S.A.: Oferta spółki wybrana przez resort cyfryzacji Blockchain Lab S.A. - spółka zaczęła inkubowanie pierwszej gry wideo

Informatyka na NewConnect 7

Konkurencja

Konkurencja jest największym zagrożeniem na tych obszarach rynku, w które łatwo jest wejść i które wymagają stosunkowo małych kosztów. Coś za coś – aplikacje mobilne uchodzą za ostatni krzyk mody, ale wbrew pozorom nie tak łatwo wypracować w tej branży zyski. Przekonała się o tym np. spółka Mobile Factory S.A., która powstała w styczniu roku 2011, a na NewConnect zadebiutowała w lutym 2012. W drugim kwartale 2012 roku poniosła ona stratę w wysokości 64 tys. zł przy raptem 25 tys. zł przychodów. W raporcie kwartalnym przedsiębiorstwa czytamy m.in., że coraz łatwiejszy dostęp do technologii wytwarzania aplikacji mobilnych stwarza warunki dla innych podmiotów do wchodzenia na rynek podstawowej działalności Spółki”. O tym, jaki charakter ma zjawisko konkurencji w tej branży, czytamy także w raporcie rocznym spółki Weedo (która zmieniła profil działalności z produkcji akcesoriów do tabletów właśnie na programowanie aplikacji mobilnych). Otóż: „Istnieje bardzo duże grono osób i firm oferujących swoje usługi w zakresie tworzenia aplikacji mobilnych, które potrafią napisać kod aplikacji. Podmioty te (…) proponują często bardzo niskie ceny (…). Jednakże, działając najczęściej jednoosobowo nie posiadają kompetencji w zakresie tworzenia grafiki (layout) i samej koncepcji aplikacji. (…) Sytuacja jest bardzo podobna do starszego rynku tworzenia witryn internetowych – są jednostki oferujące bardzo niskie ceny za stworzenie słabej jakości witryn i są wyspecjalizowane w tym zakresie podmioty, potrafiące kompleksowo zaspokoić potrzeby klientów za dużo wyższe ceny”.

A jak przedstawia się konkurencja ze strony wielkich koncernów IT? Niekoniecznie ich drogi przecinają się z drogami spółek z rynku NewConnect. Na przykład Piotr Prajsnar z Cloud Technologies tak mówi o konkurencji w swojej niszy (jaką jest „chmura”): - Dla nas prawdziwą konkurencją są firmy z Indii, Ukrainy, Białorusi, Rumunii, Egiptu, Argentyny czy Meksyku. Wielkie firmy mają problem z oferowaniem niskich cen ze względu na bagaż administracyjny. Trzeba pamiętać jednak, że to jest globalnie rynek rosnący, zatem kluczem jest dobry poziom usług, a nie próby obniżania cen za wszelką cenę.

Gigantów branży informatycznej nie obawia się też Rodan: - Ze względu na zaawansowanie technologicznie produktów platformy OfficeObjects® i specjalizację Spółki nie obawiamy się konkurencji ze stron większych Spółek. Przewaga Rodan Systems polega na tym, iż mamy własną platformę produktową OfficeObjects® i sprzedajemy licencje na własne produkty i rozwiązania. Ponadto, wychodząc naprzeciw potrzebom klientów, produkty OfficeObjects® są przystosowane do współpracy z oprogramowaniem i narzędziami typu open source, a także wspierają otwarte standardy wymiany informacji, stając się przy tym konkurencyjne cenowo. W dokumencie informacyjnym tej samej spółki czytamy także, że „dodatkowym czynnikiem wzmacniającym pozycję Emitenta powinna być specjalizacja i długoletnie doświadczenia w segmencie administracji publicznej i samorządowej, poparta długą listą referencyjną zrealizowanych systemów i wdrożeń”.

Oczywiście można spotkać także inne opinie. W dokumencie MakoLab S.A. czytamy np. MakoLab S.A. działa na rynku usług informatycznych, który charakteryzuje się bardzo szybkim rozwojem i jednocześnie wysokim poziomem konkurencyjności”. Podobną opinię napotykamy w dokumencie Madkom S.A.: „Rynek zleceń IT dla sektora administracji publicznej jest znacznie rozproszony. Konkurencja pomiędzy funkcjonującymi podmiotami jest stosunkowo duża”.

Jak to zagadnienie przedstawia się w przypadku gier? Zarząd 11 bit studios wyjaśnia, że „ryzyko związane z konkurencją wynika przede wszystkim ze znacznych trudności w zdefiniowaniu i charakterystyce podmiotów konkurencyjnych, ze względu na istotne rozproszenie rynku.” Warto zwrócić uwagę na opinię władz spółki The Farm 51. Otóż zwracają oni (również w dokumencie informacyjnym) uwagę na fakt, że konkurencja na rynku gier ma charakter globalny. Rzeczywiście – o ile krajowe firmy czy instytucje, które chcą wdrożyć u siebie systemy informatyczne, będą zwracać się raczej do krajowych przedsiębiorstw informatycznych, jako bliższych i lepiej znających specyfikę lokalną – o tyle rynek gier jest znacznie bardziej „kosmopolityczny”. Osoba nie śledząca go na bieżąco może nawet nie zauważyć, że rozmaite anglojęzyczne tytuły (jak „Call of Juarez” czy „Bulletstorm”) to w istocie rodzime produkcje. Nic więc dziwnego, że Konkurencja na rynku gier ma więc charakter globalny, co oznacza, iż produkty z danego regionu konkurują z odpowiadającymi im produktami z całego świata, ponieważ klienci (gracze) mają dostęp do katalogów gier różnych wydawców i dystrybutorów, którzy te same tytuły starają się udostępniać w tym samym czasie na różnych rynkach”.

 

poprzednia strona     1  2  3  4  5  6  7  8   9     następna strona

B. Garga

Reklama AEC

Reklama NEWWEB

Raporty

Suplementy na NewConnect
Paliwa na NewConnect
Paliwa na NewConnect

W ostatnich dekadach wiele ...

Restauracje na NewConnect
Restauracje na NewConnect

Na rynku NewConnect ...

Producenci gier na NewConnect
Producenci gier na NewConnect

Piętnaście czy dwadzieścia ...

FMCG na NewConnect
FMCG na NewConnect

Czym jest sektor FMCG? Ten ...

Recykling na NewConnect
Recykling na NewConnect

Szeroko pojęty recykling to ...

Nieruchomości na NewConnect
Nieruchomości na NewConnect

Sektor „nieruchomości” na ...

Więcej

Kontakt

  • Strona należy do spółki:
    Financial Markets Center Management Sp. z o.o. Nr KRS 0000237621
  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Partnerzy

Księgarnia Maklerska.pl działa w ramach firmy Epilog. Istnieje w sieci od 1 maja 2007 roku. Zajmuje się sprzedażą książek przede wszystkim o inwestowaniu na giełdzie.