Boruta-Zachem - nowy projekt wytwarzania prebiotyków
- Utworzono: wtorek, 31, marzec 2015 15:02
Spółka Boruta-Zachem stanie na czele międzynarodowego konsorcjum mającego na celu rozwój innowacyjnego projektu wytwarzania prebiotyków.
Boruta-Zachem SA złożyła w programie Horyzont 2020 z konsorcjum europejskich firm i instytucji naukowych wniosek o dofinansowanie rzędu 19,7 mln zł na innowacyjny projekt wytwarzania prebiotyków. Spółka przygotowuje się do wszechstronnego wykorzystania przygotowywanej pod produkcję biosurfaktantów infrastruktury przemysłowej.
Celem międzynarodowego projektu pt. „Opracowanie skutecznych technologii zamykania służących do bezpiecznego, kontrolowanego i wydajnego dostarczania nanomateriałów zawierających substancje aktywne.” po stronie Boruty-Zachem jest stworzenie technologii przemysłowej do produkcji PGA i Lewanu, które będą wykorzystywane do zamykania nano-cząstek transportujących substancje czynne.
- Ostatnie miesiące były dla nas niezwykle pracowite. Koordynujemy międzynarodowy projekt badawczo-rozwojowy mający na celu dywersyfikację wykorzystania budowanej pod produkcję biosurfaktantów infrastruktury przemysłowej i badawczo-rozwojowej. Partnerzy, których gościliśmy w fabryce w Bydgoszczy zdecydowali się połączyć z nami siły w drodze po dofinansowanie warte niemal 5 milionów Euro. Bioreaktory, jakimi wyposażamy fabrykę mają wiele możliwych zastosowań – także dla technologii wytwarzania prebiotyków opartej na biosyntezie związków PGA i Lewanu – a ten rynek zgodnie z przewidywaniami analityków osiągnie w 2020 roku wartość 6,3 mld Euro. Teraz, gdy najważniejsze działania operacyjne są wykonane przygotujemy wizytę reporterów w fabryce – akcjonariusze od dawna czekają na fotorelację – powiedział Marcin Pawlikowski, wiceprezes zarządu Boruta-Zachem SA.
Poziom wnioskowanego dofinasowania wynosi 100 proc. dla wartości projektu. Spółka jest głównym koordynatorem wieloetapowego projektu z ramienia międzynarodowego konsorcjum zrzeszającego renomowanych producentów chemii specjalistycznej, hi-tech i instytucji naukowych.
Pośród konsorcjantów znalazły się m.in.: Evonik Industries znana z rozwijania produktów chemii specjalistycznej, w tym biodegradowalnych polimerów, do zastosowań farmaceutycznych i medycznych; EmulTech BV rozwijająca technologię mikro cząstek oraz produkująca urządzenia dla przemysłu farmaceutycznego, a także brytyjski Instytut Medycyny Pracy, Uniwersytet Wrocławski oraz włoski Uniwersytet w Modenie i rzymski Consiglio Nazionale Delle Ricerche.
Prebiotyki, których produkcję zamierza prowadzić spółka, w tym Lewan, są używane obecnie m.in. w przemyśle mleczarskim. Substancje te odgrywają istotną rolę w zwiększaniu żywotności przyjaznych bakterii flory jelitowej człowieka. Rosnąca, społeczna świadomość zdrowego odżywiania wymusza na przemyśle spożywczym dodawanie coraz więcej substancji prebiorycznych
do żywności i napojów. Zwiększająca się konsumpcja suplementów diety i rosnące znaczenie nutraceutyków zawierających prebiotyki powodują stały wzrost popytu na te substancje także w przemyśle farmaceutycznym.
Reklama AEC
Reklama NEWWEB
- Obroty
- *
- Wzrosty
- Spadki