MTC i współpraca z BOSCH?
- Utworzono: poniedziałek, 21, październik 2013 10:50
Zarząd Motor Trade Company S.A. podał dziś dwa istotne komunikaty. Oba z nich odnoszą się, w pewnym sensie, do przyszłości Spółki.
Okazuje się, że Spółka wkrótce może rozpocząć kooperację ze znaną firmą – BOSCH. Emitent otrzymał bowiem od tego podmiotu list intencyjny, w sprawie współpracy w zakresie autoryzowanej stacji obsługi Bosch-Service. Władze MTC stwierdzają, że umowa zostanie podpisana po spełnieniu kilku warunków, które jednak w opinii zarządu, są w zasięgu Spółki.
Jak wiadomo, Motor Trade Company S.A. złożyła jakiś czas temu wniosek o ogłoszenie upadłości obejmującej zawarcie układu z jej wierzycielami. Kwestia ewentualnego układu jest jednak w głównej mierze uzależniona od porozumienia z Bankiem Polskiej Spółdzielczości S.A. Dziś MTC opublikowała pismo, jakie tymczasowy nadzorca sądowy skierował do wspomnianego banku. Ostateczne stanowisko banku będzie miało bowiem zasadnicze znaczenie dla decyzji o ewentualnym układzie.
W przedmiotowym piśmie nadzorca wnosi o przedstawienie stanu zadłużenia Emitenta (na koniec września br.), co jest niezbędne celem załączenia do przygotowywanego sprawozdania w zakresie możliwości zawarcia układu z wierzycielami.
W piśmie znajduje się m.in. zdanie, iż zgodnie z informacjami uzyskanymi od zarządu, wynika, że bank nie chce być objęty układem oraz, że prowadzone były negocjacje w sprawie restrukturyzacji, którą bank uzależnia od ogłoszenia upadłości układowej. Nadzorca zwrócił się więc o przedstawienie proponowanego sposobu restrukturyzacji zadłużenia MTC, co jest istotnym elementem prognozy odnośnie możliwości wykonania układu.
Nadzorca zabiega szczególnie o określenie należności, jakie bank jest gotowy umorzyć, a jakie zrestrukturyzować oraz na jakich warunkach. Co ważne, przedstawia on pewne założenia. Otóż proponuje, że wpłaty będą najpierw zaliczane na zadłużenie kapitałowe, a potem na poczet odsetek (np. w stosunku 70 do 30). Chodzi również o wstrzymanie naliczania odsetek przynajmniej do momentu zatwierdzenia układu z wierzycielami.
Jak czytamy w dokumencie, Emitent „powoli reguluje swoje drobne zobowiązania, a po ogłoszeniu układu planuje realizować plan spłaty”, który jest także w posiadaniu banku. Stanowisko w kwestii restrukturyzacji zobowiązania, nie objętego układem, ma mieć kluczowe znaczenie dla sukcesu całego planu spłaty wierzycieli i „celowości ogłoszenia upadłości z możliwością zawarcia układu”.
Inwestorzy, póki co, nie zareagowali na przedstawione informacje. Dziś gracze nie handlowali akcjami Spółki. Na ostatnim zamknięciu (w miniony czwartek) instrumenty przeceniono o 8,33 proc. do 0,11 zł za sztukę.
Reklama AEC
Reklama NEWWEB
- Obroty
- *
- Wzrosty
- Spadki