Perspektywa układu coraz dalej
- Utworzono: czwartek, 24, październik 2013 11:24
Od 17 października akcje Motor Trade Company S.A. potaniały o połowę. Perspektywa porozumienia z głównym wierzycielem Spółki staje się bowiem coraz odleglejsza.
Na początku tygodnia podaliśmy informację o piśmie, jakie złożył tymczasowy nadzorca sądowy Spółki do Banku Polskiej Spółdzielczości S.A. (więcej na ten temat znajduje się w tym artykule). Tam ubiegano się m.in. o zajęcie stanowiska w sprawie ewentualnych warunków restrukturyzacji zadłużenia, co było istotnym elementem prognoz w kwestii zawarcia układu z wierzycielami (głównym wierzycielem Spółki jest właśnie Bank BPS).
Tego samego dnia Emitent otrzymał jednak pismo od zarządu Banku, w którym nie wyrażono zgody na restrukturyzację zadłużenia. Zarząd Spółki określił ją jako „nieracjonalną i niezrozumiałą” oraz przesłał do placówki kolejne pismo.
W nim zarząd MTC poinformował, iż Spółka spełniła wszystkie wymagania, jakie postawiono na odbytym spotkaniu z władzami Banku. Wykonano również inne czynności, które miały na celu umożliwienie przeprowadzenia postępowania układowego – stworzono plan naprawczy (który „jest w wysokim stopniu realny do zrealizowania”) oraz złożono wniosek o restrukturyzację zadłużenia firmy do Centrum Finansowego we Wrocławiu zgodnie z zaleceniami Banku. Ponownie złożono także wniosek o upadłość układową, nadzorca sądowy wydał pozytywne stanowisko odnośnie możliwości spłaty zobowiązań Emitenta, złożono wniosek do ZUS i Urzędu Skarbowego o pomoc de minimis, odblokowano konta Spółki, otrzymano list intencyjny od firmy BOSCH, a przedsiębiorstwo zamknęło trzeci kwartał z dodatnim wynikiem finansowym.
Jak podano w dokumencie, układ sądowy, pomoc de minimis ZUS i Urzędu Skarbowego oraz zabezpieczenie hipoteczne miałyby zapewnić Bankowi bezpieczeństwo odzyskania swoich wierzytelności.
Tymczasem, według zarządu MTC, środki uzyskane ze zbycia majątku Emitenta, przy obecnej koniunkturze, będą „dużo niższe, niż przy umożliwieniu MTC zrealizowania układu z wierzycielami oraz przywrócenia działalności na pełnych obrotach”. Dodatkowo, ewentualna decyzja zewnętrznych inwestorów w kwestii dofinansowania jest również powiązana z ewentualnym otwarciem postępowania układowego oraz podpisaniem restrukturyzacji należności nieobjętych układem.
W piśmie zarząd MTC zwrócił również uwagę na to, iż Spółka poniosła pewne koszty na czynności związane z wykonaniem wymagań banku. Padło również pytanie o celowość spotkań z władzami w celu wypracowania warunków porozumienia. Emitent zwrócił się więc o ponowne przeanalizowanie sytuacji Spółki, wyjaśnienie swej decyzji oraz wskazanie warunków, które MTC musiałaby spełnić, aby decyzja uległa zmianie.
Dziś Emitent otrzymał odpowiedź od Centrum Finansowego Banku BPS S.A. Niestety, ta okazała się dość nieprzychylna. Prezes Banku – Jerzy Tofil, podał bowiem, że po przeanalizowaniu dokumentacji, Bank nie widzi „podstawy do rozpoczęcia po raz kolejny prac nad restrukturyzacją zadłużenia”.
Reklama AEC
Reklama NEWWEB
- Obroty
- *
- Wzrosty
- Spadki