FH Dom ukarany przez UOKiK
- Utworzono: wtorek, 14, styczeń 2014 08:20
Błędne informowanie o zasadach wypłacania renty dożywotniej – to główny zarzut Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wobec znajdującego się na NewConnect Funduszu Hipotecznego DOM S.A. Spółka z „małego parkietu” została ukarana grzywną w wysokości 40 tys. zł.
Chodzi o to, iż Fundusz reklamuje na swej witrynie internetowej tzw. rentę hipoteczną (o której niżej). Jak dowiadujemy się z komunikatu, jeszcze we wrześniu poprzedniego roku UOKiK wszczął dwa postępowania – pierwsze przeciwko Emitentowi, który reklamował swój produkt, a drugie przeciwko współpracującej z nim spółce komandytowo – akcyjnej, z którą klienci podpisywali umowy renty hipotecznej.
Otóż na stronie Spółki znalazła się sugestia, iż nowy właściciel będzie regulował również czynsz za przejmowaną nieruchomość, niezależnie od wypłacanej konsumentowi renty. To powodowało, iż senior wychodził z założenia, iż jego czynsz będzie spłacany z osobnych środków, aniżeli jego renta. W praktyce było jednak inaczej i był on płacony właśnie z przekazywanej renty, co powodowało dość istotne jej pomniejszenie. Urząd uznał więc, że Emitent wprowadzał swych klientów w błąd przedstawiając warunki umowy w atrakcyjniejszy sposób, niż było to w rzeczywistości.
UOKiK zwraca uwagę na szczególny rodzaj klientów Spółki, którymi są ludzie starsi – bardziej podatni na sugestie i szczególnie narażeni na nieuczciwe praktyki. Co więcej, często nie są oni właściwie poinformowani o ich prawach. Funduszowi nakazano więc zaprzestania stosowania spornych praktyk i nałożono na niego karę pieniężną w wysokości ponad 43 tys. zł (chociaż Spółka może się jeszcze odwołać od tej decyzji).
Jeżeli chodzi o podmiot zależny od Emitenta – tutaj również wykryto nieprawidłowości. Otóż we wzorcach umownych, jakie podpisywano, znalazło się jedno postanowienie niezgodne z prawem. Wedle niego, gdy klient życzył sobie, aby ktoś mieszkał w jego nieruchomości, musiał w każdym przypadku uzyskać zgodę przedsiębiorstwa. Według prawa, klient Funduszu Hipotecznego Dom SKA, jako podmiot mający służebność mieszkania, nie potrzebuje żadnej zgody na wprowadzenie się małżonka, małoletniego dziecka czy innej osoby, którą „utrzymuje albo jest mu potrzebna przy prowadzeniu gospodarstwa domowego”.
FH DOM SKA zobowiązała się jednak do zaniechania stosowania tej praktyki dzięki zawarciu nowych umów, które nie będą zawierały tego zapisu. Firma ma również przedstawić aneksy umów dotychczasowym klientom.
Emitent funkcjonuje na zasadzie tzw. „hipoteki odwróconej”. Jest to oferta skierowana do osób starszych (emerytów), posiadających mieszkania lub domy. Taki klient ceduje prawo własności nieruchomości na rzecz Funduszu, ten zaś w zamian wypłaca mu określoną kwotę dożywotniej renty. Aż do śmierci osoba ma prawo pozostawać w lokalu i w pełni z niego korzystać, później natomiast Fundusz zajmuje się jego dalszym zagospodarowaniem lub sprzedażą.
Niedawno Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zajął się właśnie samą tzw. rentą dożywotnią w odrębnym raporcie. Do jego wniosków odniosła się sama Spółka, o czym pisaliśmy w tym miejscu.
Warto dodać, że w ostatnim czasie Emitent zakończył również ofertę prywatną nowych instrumentów, z której pozyskał dość sporą kwotę.
Reklama AEC
Reklama NEWWEB
- Obroty
- *
- Wzrosty
- Spadki