Co dalej z Milkpolem?
- Utworzono: piątek, 24, styczeń 2014 11:46
W skrócie, Milkpol S.A. trudni się produkcją przetworów mlecznych i jest pierwszą firmą z tego sektora, która powstała w Polsce po 1989 roku.
Utworzenie Spółki datuje się bowiem na rok 1990. Powstała przy wykorzystaniu w pełni polskiego kapitału – założycielami byli Wiesław Niedziałek i Jerzy Świerczyński, którzy dotąd posiadają pakiety kontrolne.
Dziennie Emitent przerabia nawet do 45 tys. litrów mleka, co stanowi 75 proc. pełnych mocy wytwórczych. Skupia ten towar od około 500 gospodarstw, z czego 80 proc. pochodzi konkretnie od gospodarstw specjalistycznych. W ofercie Milkpolu znajduje się mleko, śmietanki, twarogi, serki, kefiry, jogurty i maślanki. Firma zaopatruje również 800 sklepów w Łodzi, Zgierzu, Piotrkowie Trybunalskim, Tomaszowie Mazowieckim, Pabianicach i na Śląsku.
Przekształcenie w spółkę akcyjną nastąpiło dopiero w 2008 roku. Wtedy doszło również do debiutu na NewConnect – miało to miejsce dokładnie 14 listopada. Wcześniej przeprowadzono również ofertę prywatną akcji serii B, z której pozyskano 603,5 tys. zł. W pierwszym dniu notowań akcje podrożały z 10 do 16 zł. W lipcu 2010 roku Emitent dokonał splitu akcji w stosunku 1:10.
Jak widać, w latach 2009 – 2011 Milkpol dość systematycznie zwiększał poziom rocznych przychodów ze sprzedaży, chociaż tendencja wzrostowa nie była duża. Co więcej, obroty za rok 2012 okazały się nawet minimalnie niższe niż te z poprzedniego roku. Okres ten zresztą negatywnie wyróżnia się na tle pozostałych. Wtedy bowiem Spółka zanotowała stratę na wszystkich poziomach działalności, co spowodowało również, że ujemne wartości przyjęły ROA i ROE, a także rentowności: operacyjna oraz netto.
W całym analizowanym przedziale czasowym Emitent utrzymywał relatywnie bezpieczny poziom zadłużenia kapitału własnego, dość wysoko prezentowało się również pokrycie zobowiązań krótkoterminowych środkami pieniężnymi. W okresie 2010 – 3Q’13 wynosiło ono średnio 57 proc., co należy uznać za pozytywny wynik.
Uzyskiwane marże z roku na rok malały, aczkolwiek najnowsze dane (za trzy trymestry poprzedniego roku) wykazały odbicie tej niekorzystnej tendencji i pozycje te przybrały już dodatnie wartości. Rentowność operacyjna sięgnęła 5,76, a rentowność netto 4,69 proc.
Analizując wyniki Spółki na przestrzeni lat 2009 – 3Q’13, widoczny staje się ważny wpływ dotacji na rezultaty Spółki. Te, jako że zaliczane są do pozostałych przychodów operacyjnych, w każdym roku poprawiały wynik właśnie na działalności operacyjnej. Milkpol korzystał m.in. z dofinansowania od Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Wskaźnik płynności bieżącej w optymalnym przedziale znajdował się w roku 2009, 2011 i 2012. W pozostałych dwóch latach ukształtował się nieco powyżej pożądanych wartości, aczkolwiek tylko nieznacznie (w roku 2010 było to 2,24, a po trzech kwartałach 2013 roku wynosi on 2,16).
Poziom free-float’u w Spółce jest dość niski, wynosi bowiem 8,8 proc. Główny pakiet akcji (22,4 proc.) kontroluje Aleksandra Świerczyńska, a Magdalena Gałwa 21,63 proc. Wśród istotnych akcjonariuszy znajduje się również Konrad Niedziałek (z pakietem 21,25 proc. walorów), Izabela Niedziałek (posiada 16,92 proc. akcji) i Izabela Niedziałek – Bujak (kontroluje 9 proc. instrumentów).
Reklama AEC
Reklama NEWWEB
- Obroty
- *
- Wzrosty
- Spadki