Komentarz do zmian w regulaminie NewConnect cz. II
- Utworzono: środa, 30, maj 2012 15:35
Zgodnie z wczorajszą zapowiedzią poniżej przedstawiamy dalszy ciąg komentarza do nowelizacji regulaminu Alternatywnego Systemu Obrotu.Poprzedni komentarz znajduje się >>tu<<. Zapraszamy do lektury.
Do istotnych zmian w Regulaminie ASO należy zaliczyć również dodanie §17a-17d do przepisów mówiących o obowiązkach informacyjnych. Jednym z najważniejszych postanowień tych przepisów jest zakaz udostępniania informacji bieżących i okresowych przed ich opublikowaniem. Obostrzenia tego nie narusza przekazanie informacji innym osobom, o ile jest to niezbędne do prawidłowego funkcjonowania emitenta (przy jednoczesnym zapewnieniu odpowiedniego stopnia poufności). W przypadku stwierdzenia, że emitent nie opublikował informacji zgodnie z obowiązującymi regulacjami Organizator może go do tego zobowiązać nakazując jednocześnie podanie przyczyny braku ogłoszenia.
Dodatkowo Organizator może podjąć decyzję zobowiązującą emitenta do zawarcia umowy z Autoryzowanym Doradcą w przypadku, gdy zachodzi konieczność współpracy w zakresie wypełniania obowiązków informacyjnych. Spółka objęta takim obowiązkiem będzie miała 30 dni od decyzji na podpisanie umowy z odpowiednim podmiotem, której czas obowiązywania nie może być krótszy niż rok od dnia zawarcia.
Ważnym elementem dla Emitentów notowanych na rynku NewConnect jest wprowadzenie w § 17c sankcji za nieprawidłowe wykonywanie obowiązków informacyjnych. Kara może przybrać postać upomnienia emitenta, zawieszenia bądź wykluczenia jego instrumentu finansowych, a także kary pieniężnej w wysokości do 20.000 zł, która dodatkowo może być połączona z wykluczeniem bądź zawieszeniem obrotu. Przy nakładaniu sankcji niezbędne jest jej uzasadnienie. W terminie 5 dni od otrzymania decyzji o ukaraniu emitent może złożyć wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy, który Organizator powinien niezwłocznie rozpatrzeć. Na uregulowanie kary pieniężnej emitent ma 14 dni od dnia, od którego decyzja o jej nałożeniu podlega wykonaniu. Wpłaty należy dokonać na wybraną przez emitenta organizację pożytku publicznego.
O naruszeniu przez emitenta zasad lub przepisów obowiązujących w ASO, nałożonych karach oraz niewykonanych lub nienależycie wykonanych obowiązkach Organizator może poinformować na swojej stronie internetowej.
Jedna z ostatnich zmian w regulaminie ASO dotyczy umowy pomiędzy Emitentem a Autoryzowanym Doradcą. W poprzedniej regulacji odpowiedzialnym za poinformowanie Organizatora o zmianie umowy, jej wypowiedzeniu lub wygaśnięciu był Emitent. Teraz tym obowiązkiem został obciążony Autoryzowany Doradca.
W kwestii przepisów regulujących funkcjonowanie Autoryzowanego Doradcy to przeniesione zostały one do Załącznika nr 5 do Regulaminu ASO.
Ostatnia ważna nowelizacja Regulaminu dotyczy kwestii wprowadzania możliwości kwalifikacji do wyodrębnionych segmentów zarówno instrumentów finansowych jak i ich emitentów. Decyzję w tej sprawie podejmuje Organizator ustalając jednocześnie podstawę wyodrębnienia danego segmentu, którą może być, w szczególności: ogłoszenie upadłości emitenta, otwarcie likwidacji, zmienność kursu instrumentów finansowych, ich płynność, a także wartość rynkowa akcji emitenta. Zakwalifikowanie instrumentu do określonego segmentu może doprowadzić m.in. do usunięcia go z portfela indeksów, zobowiązania emitenta do zawarcia umowy z animatorem rynku bądź poprawy jakości relacji inwestorskich. Organizator może również dany instrument oznaczyć w odpowiedni sposób zarówno w serwisach informacyjnych jak i na swojej stronie.
Oprócz powyższych zmian w regulaminie Zarząd GPW dokonał również nowelizacji załączników do tego dokumentu. Zmiany te omówimy przy okazji publikacji następnych artykułach z serii „Komentarz do zmian w regulaminie ASO”.
Reklama AEC
Reklama NEWWEB
Odwiedza nas:
2724 gości.
- Obroty
- *
- Wzrosty
- Spadki