Komentarz do zmian w regulaminie NewConnect cz. III
- Utworzono: czwartek, 31, maj 2012 10:57
Kluczową z punktu widzenia emitenta, Autoryzowanego Doradcy oraz inwestora jest kwestia spełniania obowiązków informacyjnych poprzez publikację informacji bieżących i okresowych. Jak już wspomniano w poprzednim artykule dotyczącym komentarza do zmian w Regulaminie ASO, Zarząd GPW w § 17c uchwalił kary za nieprawidłowe informowanie rynku. W związku z tym, emitenci oraz Autoryzowani Doradcy, aby uniknąć nieprzyjemności powinni podnieść jakość komunikacji na linii spółka - rynek. By móc to uczynić muszą przede wszystkim zapoznać się ze zmianami jakie zaszły w załączniku nr 3 do Regulaminu ASO.
Zmiany jakie rozpoczynają nowelizację wspomnianego powyżej załącznika dotyczą wprowadzenia nowych definicji. W §2 ust. 1 pkt 2a wprowadzono określenie: aktywa o istotnej wartości. Rozumieć przez to należy aktywa, które stanowią 20% kapitałów własnych emitenta (wykazanych w ostatnim opublikowanym sprawozdaniu finansowym) lub 20% przychodów netto ze sprzedaży za okres ostatnich czterech kwartałów obrotowych. W przypadku zaś grupy kapitałowej, gdy emitent sporządza skonsolidowane sprawozdanie finansowe, wartość przychodów netto ze sprzedaży grupy za okres ostatnich czterech kwartałów.
Natomiast w §2 ust. 1 pkt 2b zdefiniowano pojęcie: istotnej umowy. Kryterium istotności przyjęto takie same jak w przypadku aktywów, z tym że gdy umowa ma charakter wieloletni przez jej wartość należy rozumieć łączną wielkość świadczeń wynikających z umowy na okres 5 lat. Do kategorii istotnej umowy należy zaliczyć także dwie lub więcej umów zawieranych przez emitenta lub jednostkę od niego zależną, których łączna wartość osiągnięta w okresie krótszym niż 12 miesięcy jest większa niż 20% kapitałów własnych bądź przychodów ze sprzedaży. W przypadku, gdy zawarta przez emitenta umowa nie spełnia powyższych warunków „istotności”, może zostać uznana za taką, gdy w ocenie Spółki ma ona wpływ na sytuację gospodarczą, majątkową i finansową Emitenta lub jego perspektyw rozwoju.
Oprócz powyższego istotne zmiany zaszły w § 3 ust. 2 traktującym o ogólnych zasadach przekazywania raportów bieżących. Do dotychczasowej listy szczególnych wydarzeń dołączono poniższe:
- Wypowiedzenie lub rozwiązanie znaczącej umowy,
- Objęcie akcji w ramach zarejestrowania kapitału warunkowego (tu ważne jest podanie ile dokładnie akcji zostało objętych),
- Podjęcie decyzji przez zarząd o podwyższeniu kapitału zakładowego w granicach kapitału docelowego,
- Podjęcie decyzji o istotnej zmianie przedmiotu lub zakresu prowadzonej działalności przez emitenta lub jego jednostkę zależną,
- O emisji obligacji stanowiących więcej niż 10% kapitału własnych emitenta, obligacji zamiennych na akcje, obligacji z prawem pierwszeństwa, obligacji przychodowych oraz warrantów subskrypcyjnych,
- Nabycie lub zbycie przez emitenta lub jego spółkę zależną papierów wartościowych wyemitowanych przez emitenta,
- Wypowiedzenie przez emitenta lub przez podmiot uprawniony do badania sprawozdania finansowego umowy o badanie, przegląd lub inne usługi dotyczące sprawozdań finansowych lub skonsolidowanych sprawozdań finansowych,
- Zawarcie umowy z Autoryzowanym Doradcą, a także o zmianie jej treść, jej wypowiedzeniu, rozwiązaniu lub wygaśnięciu.
W kwestii szczególnych przypadków przekazywania raportów bieżących regulowanych §4 ust. 2 emitent dodatkowo zobowiązany został do publikowania: informacji o odwołaniu lub nieodbyciu Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy, także raportu o dywidendzie, który powinien zawierać dane na temat wysokości dywidendy, wartości dywidendy przypadającej na jedną akcję, liczby akcji objętych dywidendą, dnia dywidendy oraz terminu jej wypłaty.
W kwestii regulacji odnoszących się do raportów okresowych ważnej zmianie uległa treść §5 ust. 2. Wynika z niej, że z obowiązku publikowania przez jednostkę dominującą dodatkowego skonsolidowanego raportu kwartalnego i rocznego zwolniony jest jedynie emitent, który spełnia warunki zawarte w art. 57 lub 58 ustawy o rachunkowości.
Uchwała giełdy wprowadza także dodatkowe elementy do treści raportu kwartalnego oraz rocznego. W przypadku pierwszej publikacji należy obecnie dołączać informacje, których zamieszczenie jest niezbędne dla przedstawienia aktualnej sytuacji majątkowej i finansowej emitenta w sposób rzetelny i kompletny. Dodatkowo trzeba wskazać jednostki wchodzące w skład grupy kapitałowej na ostatni dzień okresu objętego raportem oraz strukturę akcjonariuszy posiadających więcej niż 5% głosów na WZA. Ważnym nowym składnikiem raportu jest także podanie przyczyny nie konsolidowania sprawozdania finansowego, gdy nie ma takiego obowiązku.
W przypadku zmian dotyczących zawartości raportu rocznego dotyczą one terminu jego publikacji. Zgodnie z obowiązującymi przepisami raport roczny i skonsolidowany raport roczny przekazuje się niezwłocznie po wydaniu opinii przez podmiot uprawniony do badania sprawozdań finansowych, nie później niż w terminie 7 dni od dnia jej otrzymania przez emitenta oraz nie później niż sześć miesięcy od dnia bilansowego, na który zostało sporządzone roczne sprawozdanie finansowe.
Reklama AEC
Reklama NEWWEB
Odwiedza nas:
2683 gości.
- Obroty
- *
- Wzrosty
- Spadki