Forum Rynków Alternatywnych – Inwestycje inne niż giełda
Inwestycje w metale szlachetne, wina, whisky, czy sztukę charakteryzują się niską korelacją z tradycyjnymi instrumentami finansowymi, dają więc możliwość zbudowania portfela niezależnie od warunków panujących na giełdzie.
Możliwość uzyskania wysokich stóp zwrotu z inwestycji zjednuje tej grupie coraz więcej zwolenników. Inwestowanie w sztukę to przykład ponadczasowego sposobu lokowania kapitału i ochrony przed inflacją. Dzięki swej wyjątkowości i niepowtarzalności, dzieła są gratką dla kolekcjonerów na całym świecie. Dodatkowo „art banking” to również sposób na kształtowanie wizerunku posiadacza kolekcji jako wykształconego i odnoszącego sukcesy inwestora. Decydując się na lokowanie swoich oszczędności w dziełach sztuki, warto zwrócić uwagę na to jak znane jest nazwisko twórcy (wraz z popularnością rośnie liczba potencjalnych nabywców), czy jego dzieła występują na rynku aukcyjnym (co ułatwia ich wycenę) oraz kiedy powstały. Okazji do inwestowania warto szukać nie tylko na rodzimym rynku. Często bardziej opłaca się tanio kupić w jednym kraju, by sprzedać w innym, gdzie nazwisko twórcy ma większe znaczenie.
Ekskluzywne alkohole podbiły serca i podniebienia koneserów na całym świecie. Rynek win jest jednym z ostatnich, które rządzą się klasycznymi prawami popytu i podaży. Decydując się na inwestycję należy pamiętać, że będzie ona miała charakter długoterminowy. Trunkami, na których można zarobić najwięcej są francuskie wina z regionu Bordeaux. Starannie wybrana kolekcja może przynieść kilkadziesiąt lub kilkaset procent zysku. Na podobne zarobki mogą liczyć osoby, które zdecydują się zainwestować w whisky. Do zakupu kolekcjonerskich butelek a nawet beczek trunku przekonuje się coraz więcej inwestorów. Kusi ich przede wszystkim inwestycja kapitału w fizycznie istniejące aktywa. Do celów inwestycyjnych służy whisky najwyższej jakości tzw. single malt. Produkuje się je w określonej destylarni, z jednego rodzaju słodu jęczmiennego. Spośród single malt najcenniejsze są te najstarsze.
Metale szlachetne to obowiązkowa pozycja w portfelu inwestycyjnym. Złoto i srebro to aktywa, które mogą zyskać na wartości w czasach niepewności gospodarczej. Charakteryzują się odpornością na wahania rynkowe i wysoką płynnością. Kruszec przez wielu inwestorów traktowany jest jako inwestycja bezpieczna, jednak należy pamiętać, że również jest obarczona ryzykiem ponieważ jego notowania są i będą uzależnione od rozwoju sytuacji na świecie.
Jak ocenić bieżącą wartość rynkową aktywa? Gdzie zdobyć dane na temat ryzyka i zwrotu z inwestycji? Jak przewidzieć trendy rynkowe?
Odpowiedzi na te pytania poznają uczestnicy Forum Rynków Alternatywnych, które odbędzie się 23 marca 2013 roku w Hotelu Sheraton w Warszawie. Gościem specjalnym konferencji będzie Wojciech Fibak światowej sławy tenisista, kolekcjoner i znawca sztuki, właściciel Galerii Sztuki Współczesnej.
Co znajdzie się w programie konferencji?
W czasie konferencji o tym jak kupić tani hektar i sprzedać drogi metr opowie Kuba Karliński, natomiast z zagadnieniami inwestowania w sztukę i budowania własnej kolekcji zapozna uczestników Karolina Nowak oboje z Wealth Solutions. Czy rynek wina jest atrakcyjną alternatywą dla inwestorów zastanowi się Marcin Piwecki - prezes zarządu Wine Advisors. O tym jak zbudować optymalny portfel inwestycyjny złożony z funduszy tradycyjnych i alternatywnych wykład wygłosi przedstawiciel Superfund. Whisky i dzieła sztuki jako alternatywę dla rynków akcji, w oparciu o case study przedstawi Krzysztof Maruszewski prezes zarządu Stilnovisti Investments. Uczestnicy będą mogli również wziąć udział w dyskusji panelowej z udziałem wielu specjalistów z rynków alternatywnych.
Pierwszej edycji Forum Rynków Alternatywnych organizowanego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych partnerują Wealth Solutions, Wine Advisors, Superfund oraz Stilnovisti Investments. Głównym partnerem medialnym Forum jest TVN CNBC, do grona partnerów dołączyły również: Polska Agencja Prasowa, Bankier.pl, GPW Media, interia.pl, Wyborcza.biz, Capital24tv, DebiutyNC.pl, eGospodarka.pl, Equity Magazine, Express Biznesu, Inwestycje.pl, LuxTrend, Polish Market, Portfel.pl, Profit Journal, Rynekzlota24.pl, Skarbiec Kancelaria Prawna, Stock One, Miesięcznik Kapitałowy
Więcej informacji o Forum Rynków Alternatywnych
Źródło: Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych
Szczegółowych informacji udzieli:
Natalia Porębska – Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
tel. +48 71 332 95 60
Informacje o Stowarzyszeniu:
Największa organizacja inwestorska w Polsce
Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych (SII) jest największą organizacją zrzeszającą inwestorów giełdowych w Polsce, działa od 1999 roku i należy do europejskich organizacji inwestorskich Euroshareholders, EuroFinuse oraz Światowej Federacji Inwestorów WFIC.
Działalność Stowarzyszenia koncentruje się na wszechstronnym wsparciu inwestorów i opiera się na trzech głównych filarach:
̶ Edukacja i analizy: konferencje i szkolenia (w tym największe w kraju WallStreet i Profesjonalny Inwestor), wydawnictwa (np. kwartalnik „Akcjonariusz”, Biuletyn NewConnect), analizy giełdowe (m.in. Portfel SII, ATrakcyjne Spółki, Raporty IPO, Indeks Nastroju Inwestorów, Ciekawe Spółki);
̶ Ochrona praw: wsparcie prawne, ochrona interesów i reprezentacja inwestorów oraz wpływ na proces ustawodawczy;
̶ Zniżki: na produkty i usługi przydatne inwestorom, oferowane przez partnerów Stowarzyszenia.
Stowarzyszenie zrzesza obecnie ponad 7 500 członków.
Pełna informacja o SII znajduje się na stronie www.sii.org.pl.
SII – Wspieramy Inwestorów!
Reklama AEC
Reklama NEWWEB
Odwiedza nas:
2923 gości.
- Obroty
- *
- Wzrosty
- Spadki