Polska przyspiesza na zagranicznych rynkach
- Utworzono: środa, 09, maj 2012 14:16
Firmy z naszego kraju sprzedają coraz więcej towarów i usług za granicą. Polski eksport rośnie szybciej niż niemiecki, angielski, włoski czy hiszpański. Dzięki temu skracamy dystans, jaki dzieli nas od tych krajów pod względem wielkości sprzedaży towarów na zagranicznych rynkach.
Polska ma coraz mocniejszą pozycję na rynkach międzynarodowych. Świadczy o tym między innymi fakt, że udział naszego kraju w światowym eksporcie wzrósł od 2000 r. ponad dwukrotnie – z 0,5 proc. do 1,1 proc. w 2010 r. Skracamy przy tym dystans, jaki nas dzieli do Niemiec, które są lokomotywą europejskiej gospodarki. Jeszcze przed dwunastoma laty wartość eksportu naszego zachodniego sąsiada była aż siedemnastokrotnie większa niż polskiego. W 2010 r. przewaga ta była znacznie mniejsza, bo ośmiokrotna. Skurczyła się też w roku ubiegłym, ponieważ nasz eksport rósł szybciej niż niemiecki. Poprawiliśmy też swoją pozycję w stosunku do Wielkiej Brytanii – jej eksport był dziewięciokrotnie większy, a jest 2,5-krotnie większy, Włoch – odpowiednio 7,6 i 2,8, oraz Hiszpanii – 3,6 i 1,5.
Doceniamy znaczenie wpływów uzyskanych z eksportu oraz z prowadzenia działalności biznesowej poza granicami Polski, dlatego w ub.r. zawiązaliśmy spółkę-córkę Oliwia Trans GMBH w Hamburgu, która wyspecjalizowana jest w organizacji przepraw promowych, a także spedycji towarów do Polski – mówi Grzegorz Misiąg, prezes zarządu notowanej na rynku NewConnect spółki
Uboat Line S.A. – Jest to nasza odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie ze strony polskich przedsiębiorców, poszukujących partnera biznesowego mogącego zaoferować tani i szybki transport towarów do Polski. Równie udanym przedsięwzięciem jest porozumienie z DFDS Seaways - jednym z największych armatorów w rejonie Kanału La Manche, który obsługuje nasze zlecenia na przeprawy promowe między Dover i Dunkierką. Dzięki temu nawet do 30%, w ciągu najbliższych kilkunastu miesięcy, mogą wzrosnąć przychody Uboat Line S.A.
Według opracowania Ministerstwa Gospodarki, opartego na danych GUS, eksport w 2011 r. osiągnął poziom 135,8 mld euro i był wyższy o 12,8 proc. niż rok wcześniej. Import wyniósł 150,5 mld euro, tj. 12,1 proc. więcej niż w 2010 roku; deficyt obrotów towarowych wyniósł 14,7 mld euro i okazał się o 2,6 mld euro niższy od przewidywań z początku 2011 roku.
O dużej dynamice polskiego eksportu świadczą m.in. wyniki firm z sektora rolno-spożywczego. Tylko w ub.r. sprzedaż polskiej żywności za granicą przekroczyła wartość 15 mld euro i była prawie trzykrotnie większa niż w 2004 r. – gdy nasz kraj wstąpił do UE.
Ministerstwo Gospodarki szacuje, że w 2012 roku eksport wzrośnie o około 7,7 proc. do 146,3 mld euro, import wzrośnie o ok. 6,8 proc. do 160,7 mld euro, zaś deficyt obrotów zmniejszy się do 14,4 mld euro.
Źródło: Uboat Line
Reklama AEC
Reklama NEWWEB
Odwiedza nas:
2787 gości.
- Obroty
- *
- Wzrosty
- Spadki